Dramsız Disiplin – Bütün Beyinli Çocuk Kitapları İncelemesi

Dramsız Disiplin


Şahane bir kitap, çocukları seven ve onların gelişimine zarar vermek istemeyen, faydalı olmak isteyen herkesin okuması lazım. Regülasyonun önemli olduğunu, disiplinin ceza vermek değil aslında öğretmek olduğunu çok güzel bir şekilde anlatmış. Ebeveynlere tavsiyeler de var. En önemlisi kriz anına yaklaşılan zaman diliminde çocuğun yanında olunması gerektiği vurgulanıyor. Söylenenlerin her zaman başarılı olmadığı çünkü her çocuğun farklı olduğu vurgulanıyor. Her çocuğun, ailenin farklı olma konusu üzerinde de duruyor ki okuyanlar suçluluk duygusu yaşamasın diye. Ben akıcılığını, konuların bağlanmasını ve içeriği çok çarpıcıydı, bunun dramsız disiplin kitabında mümkün olduğunu görmemi sağladı. Çok doyurucu bilgiler var içinde, altını çize çize bitiremedim. Mutlaka bir göz atın derim, tüm ebeveynlere ve çocuklarla çalışan, vakit geçiren herkese tavsiye ederim.

bütün beyinli çocuk

BÜTÜN BEYİNLİ ÇOCUK

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bir mağazanın ortasında öfke nöbeti geçiriyor. Anaokuluna giden çocuğunuz giyinmeyi reddediyor. Beşinci sınıf öğrencisi olan çocuğunuz arkadaşlarıyla bahçede oynamak yerine bir bankta oturmuş ağlıyor. Çocuklar sanki anlaşmış gibi anne-babalarının hayatlarını çekilmez hale getirmek zorundalar mı? Elbette hayır – size çıkış noktasını söyleyecek tek şey onların gelişen beyinleridir.  

Alanında öncü ve son derece pratik olan bu kitapta nöro-psikiyatrist Daniel J. Siegel ve aile danışmanı Tina Payne Bryson, çocuk beyninin nasıl bağlantılar kurduğu ve olgunlaştığı ile ilgili yeni bilimsel veriler ışığında çöküş ve çileden çıkma hallerinin gizemini çözüyorlar. Karar verme ve dengeyi korumadan sorumlu olan “beynin üst katı”, yirmili yaşların ortalarına kadar gelişmeye devam eder. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda sağ beyin ve onun duyguları, sol beynin mantığına hükmetmeye eğilimlidir. Çocuklarınızın kontrolden çıkması ya da öyle hissetmesi boşuna değil. Bu buluşları her gün uygulayarak bir taşkınlığı, kavgayı ya da korkuyu, çocuğunuzun beyni ile bağlantı kurabilmek ve hayati gelişimine katkıda bulunabilmek için bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Bütün Beyinli Çocuk, Çocuk beyninin, duygularının mantığına nasıl hükmettiğini bize öğretecek. Duyguların çocuklarımızın kontrolden çıkmalarına nasıl etki ettiğini okuyacağız. Çocuğumuzun yaşadığı öfkeyi, korkuyu ve yapmasını istemediğimiz davranışlarını beyni ile nasıl bağlantı kurarak değiştirebileceğimizi gerçek hayattan örnekler vererek anlatan bu kitabı tüm ebeveynlere tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir